Влез    Регистрация

Българските диви животни

Полезни факти за дивите растения и животни
  • Автор
    Съобщение

Българските диви животни

Мнениеот kas » Чет Юни 11, 2009 7:30 am

Ами оказва се че знам за джунглата повече, отколкото за българските гори и планини. Хайде стига Анимал Планет и Дискавъри. Време е станем практични :o~

Охлювче-бохлювче, покажи си рогцата. Всеки от нас е пял тази песничка. Обаче малките слузести приятели изобилстват в нископланинските райони, особено по-влажните. Интересно е че по време и след дъжд са най-уязвими, не знам защо. Сварени са една доста силна храна. За суровите - не знам... :barb:
Прикачени файлове
оклюв.jpg
Градински охлюв
оклюв.jpg (34.45 KiB) Прегледано 6907 пъти
INTENT
Аватар
kas
Администратор
 
Мнения: 428
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 5:13 pm

Re: Българските диви животни

Мнениеот азук » Пет Яну 15, 2010 9:13 pm

СЪСЕЛ

Изображение

Ето малко инфо от този сайт:
http://photo-cult.com/showpic.php?id=17750

с един от коментарите:
everlast : 17.12.2007 22:49
Не знам какви точно се водят нашите съсели, но по - принцип са защитен вид някои от подвидовете. Не са баш на изчезване, но са застрашени. А явно от отдавна са редки - друг от подвидовете е бил голям деликатес в древния Рим, а и до ден днешен ги консумират с удоволствие в Словения и т.н. като успеят да хванат някой. Във всеки случай и консумирането им и изтребването им по какъвто и да е начин не ви прави чест. Яки животинки са. Половината година спят зимен сън (повече от почти всички други животни;

А от това по-долу става ясно, че точно нашите съсели не са застрашен вид:
http://www.vrediteli.org/saseli.html
Съсел - сънливец
Сънливците по известни сред населението като съсели са гризачи, който приличат на кръстоска между плъх и катерица. Тялото и главата на един съсел много наподобяват това на плъх, но е покрито с кафеникава или бежова козина. Съселите имат рунтава опашка наподобяваща тази на катерицата. Естественият ареал на тези гризачи са гористите местности, хралупите на дърветата, а много често навестяват и покривните пространства в жилищните сгради намиращи се в близост до горска растителност.

В България се срещат главно три вида сънливци (съсели): горски сънливец, обикновен сънливец и лешников сънливец. Името на сънливците идва от факта, че спят дълъг зимен сън от средата на месец ноември до началото на месец май. Преди да заспят зимен сън съливците изяждат огромно количество храна, чрез която набавят нужната на тялото си енергия под формата на телесни мазнини. Предпочитаната от сънливца храна са ядките, зърнените култури и някои плодове. Съселите живеят в семейства от по няколко индивида и обичат много да си играят. Раждат до два пъти в годината от 4 до 6 малки. На големина заедно с опашкта си средно достигат до 40 см. и тегло до 200 гр. Сънливците са много бързи, подвижни и интелигентни животни. Добри катерачи са и са много труден за борба вредител.


Който има къща на село или във вилна зона, сигурно ги е виждал и знае, че ядат и гризат наред, като плъхове и се катерят и врат навсякъде, като катерици. Също така се размножават бързо, като мишки и понякога наистина се налага да се убиват, за да не изядат хранителните запаси барабар с шкафовете! :ow:
Та, ако така и така ви се налага да се оттървете от тях, защо да не ги и хапнете (както правят в Словения, например ;)) )
Аватар
азук
Сънуващ
 
Мнения: 58
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 3:54 pm

Назад към Оцеляване сред природата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron