Влез    Регистрация
  • Автор
    Съобщение

Енергийните потоци (меридиани), И Дзин, осемте триграми ...

Мнениеот Silviya M » Пет Яну 22, 2016 8:14 am

Зъбите са като бушони свързани
с енергийните потоци в нашето тяло

http://5itagor.com/index.php/2016/01/16 ... to-bu6oni/

http://5itagor.com/?p=612 (статията)
Последна промяна Silviya M на Вто Мар 29, 2016 3:11 pm, променена общо 2 пъти
The Great Path is really No Path. Morihei
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Re: Зъбите, енергийните потоци и воладорес

Мнениеот Silviya M » Пет Яну 22, 2016 9:26 am

Ще си позволя да сложа едно старо съобщение от края на август, миналата година, до приятел, без да съм го питала за това, тъй като сметнах, че е важно да го има тук. Който е последовател на Карлитос сигурно ще разбере, за какво говоря и ще му бъде от полза. Правя си "труда" за трети път, но ако някой и сега се изсере на написаното от мен, ще се обърна към админите и там, когото си трябва. Иначе отдавна ми е ясно, че такива поплювковци си остават bf. И това не значи, че закривам темата за коментари, напротив.

~~

За паразитите на съзнанието няма да говоря на дълго и нашироко. Преди ги бях класифицирала някак, като егрегори, архетипи, мисъл-форми и т.н.. Сега основно се занимавах с подреждането им по чакрите, като в/по нива. Но е толкова налудничаво написаното, че се нуждае от много обработка още. А и на мен ми се иска да съм мах кратка. Имаше в старите езотерични и окултни блогове - низши астрали, степените им и др. ... Сега - не зная... Няма нищо такова, колкото и да вземат блогърите стари неща, да ги напудрят и да ги правят нови-новенички.

Вече, струва ми, се сложих преди време - написаното за черното масло на Паралелните Реалности. С него си имах работа. Отново. Усещането беше невероятно ужасно, защото "то" наистина не знае за ЛЮБОВ и СВЕТЛИНА. Това не ми е ново откритие и добре, че беше статията на хората тогава, да имам и външното мнение за свое "успокоение".

То "работи", действа през един отвор, за който Карлитос говори - в областта на пъпа. Нарича го зев. (Има много общо с трета чакра, на силата.) От там източва енергията. Случва ми се за 3-ти път и то сега в будно състояние. Мислех си, че съм приключила с него, ама... можело да бъде и обновено. Не го знаех това...

В най-общи линии - изратено е за мен от неорганично (воладорес), което обитава празно човекоподобно. Живее тук - разбирай - човек е. Уж. Бяха две и "работеха" съвместно. Сега едното е умряло. В прав текст.

Тая грозна енергия уби един познат (Същността така се "хвалеше" на всеослушание, затова е важно и е от значение, в какво вярва човек. Никога нямаше да повярвам на това, ако не я видях няколко пъти - коленичило да чете и да мърмори нещо си пред някаква стара печка....). И продължава (енергията) да се поддържа тук на тая Земя, колкото и странно да е.

Едва ли не бях хванала пътя към близките села в Балкана, да си търся, за какво външно да се уловя (някоя бабичка - баячка), след като не вярвам в нищо. Но преди време ходих при една женица, 2009г. Оказа се, че "не ми е на нивото", както биха се изразили хората за такава или подобна случка.

Когато пратих снощи съобщението бях сигурна, че съм се справила. Когато трябваше да спя, разбрах че оставя пръски, капки, които колкото и да са скромни и нищожни - са невероятно досадни. Приличат на октоподи по чакрите. Например на главата, като хване нерв, вкарва нещо, като оцветител в теменужено-мастилен много тъмен цвят. Ползва тия 12-те черепно-мозъчни нерви, заради болката. Там може да се усети най-яко. На други места - би било безмислено, а то иска да отнема сила, чрез болка. Изхода е с дишане, хриптящо от стомаха. Молитви и глупости подобни не вършат работа и да се на...еш.

Учудена съм, защото трябваше да е по долните чакри, заради ниското ниво на вибрации на хората тук в момента, което е свързано с оцеляването им. Имам предвид обстановката - пари за различните нужди, храна, ток и т.н...

Достатъчно (поне така си мисля) разум ми остана, за да се притеснявам за външните поразии (извън мен) на тия глупости (същности - и тая дума е много за тях ....). Заради хората наоколо ми, не живея на самотен остров все пак. В това поле на съзнание, което се усеща, като живо, около мен и е доста голямо, около 10-12, а може и повече метри. Кълвач, птичка по червеите, долетя до вратата, минавайки под клони и такива препятствия, дълги 12-15 метра, за да ме предупреди. Но все пак, който не е запознат в дълбочина с тия детайли - е донякъде и защитен от такива паразити, воладорес и подобни...

~~

Имах възможността да контактувам с деца на възраст 3-5,6 години. Не е за подценяване това, за което говорят. Доста описателно обясняват - откъде влизат паразитите, какво представляват, и как действат. В единия от всичките случаи касаеше само възпалена сливица, нищо повече. Разбира се компетенциите ще са на своите си мнения и си е тяхно правото, че децата имат изключително развито въображение.

viewtopic.php?f=23&t=654&start=10#p3977
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Пет Яну 22, 2016 10:06 pm

Каква е връзката между зъбите и целия организъм?

Зъбите и енергийните меридиани в китайската медицина

http://www.puls.bg/health/dental/news_17962.html
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Пет Мар 11, 2016 10:22 am

АКТИВНИ ТОЧКИ, ИЗПОЛЗВАНИ В КИТАЙСКА МЕДИЦИНА ПРИ ГРИП И ПРОСТУДНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

http://medpedia.framar.bg/%D0%B0%D0%BB% ... 0%B8%D1%8F

Някои активни точки, които се активират със способите на китайската медицина могат да подобрят функционалното състояние на имунната ви система и да са ви от полза при борбата с някои простудни заболявания и грип. Въздействайки върху тези точки се постига общо укрепване на организма, по-силно се повлияват органи като черен дроб, бял дроб, тимус, бъбреци и надбъбречни жлези.
Как се откриват активните акупунктурни точки?

По целия свят има редица методи, които да отдиференцират активните точки от останалата повърхност на тялото. Но има един принцип, които обединява и класическите и съвременните подходи за локализиране на активните точки. Правилото гласи: активните точки се палпират по по-различен, специфичен начин от останалата повърхност на тялото. Но въпреки това правило точната локализация на точките може да бъде коректно определена от по-опитни специалисти, които имат по-тренирана ръка. Въпреки, че палпирането на точките е много субективно и индивидуално за всеки отделен човек има няколко общи правила, които могат за помогнат за правилната ориентация: активните точки се разполагат по мислени линии върху тялото наречени меридиани; активните точки се усещат като участъци с по-висока плътност при масажиране в определената област, в която се предполага, че са разположени точките.

Активни точки, локализирани върху главата, шията и гърдите помагащи при грип и простудни заболявания

1. ИН`ТАН („Среща с храма”) – място, където се концентрира подсъзнанието.

Локализация: Точката се намира между веждите. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в точката: нос, синуси, нерви на лицето (троичен и лицев).

Функция:

нос – дишането през носа осигурява подготовка на въздуха за  неговото навлизане в белия  дроб, т.е. – пречистване на въздуха от прах, бактерии, затопляне и овлажняване на въздуха, когато е сух. Също важен момент е, че въздухът въздейства на носната лигавица, което рефлекторно стимулира централната  нервна система. При дишане през устата страда не само имунитетът, но се натоварва и нервната система.
синуси – затоплят, овлажняват и пречистват вдишвания въздух. Играят роля на резонатори за усилването на звука при говор.
Индикации: главоболие, синуити, ринити (хрема), бронхиална астма, успокоява психиката.
Прилага  се: точков масаж.

Противопоказани са: вендузи, мокса,  пластири.

2. ИН`СЯН - „ място, откъдето носът най-напред усеща благоуханието”

Локализация: точката се намира до браздата между носа и устния ъгъл, срещу  средата на страничния ръб на крилото на носа. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в точката: нос, синуси, лицеви нерви.

Функция: нос и синуси – виж точка  ин’тан.

Индикации: грип, синуити, ринити (хрема), затруднено носово дишане, намалено обоняние, бронхиална астма.
Прилага  се: точков масаж.
Противопоказани са: вендузи,  мокса,  пластири

3. СЮАН`ДЗИ („бисерен нефрит”)

Локализация: намира се в центъра на дръжката на гръдната кост, на един напречен палец под яремната ямка в основата на шията. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: гръдна кост, тимус, трахея, бронхи.

Функция:

гръдна кост: рефлексогенна зона, свързана с дишането.
тимус: произвежда лимфоцитите (имунитет на организма), взаимодейства с жлезите с вътрешна секреция.
трахея и бронхи: провеждат, овлажняват и пречистват въздуха по пътя му към белите дробове.

Индикации: заболявания на горните дихателни пътища, включително – нос и гърло, бронхиална астма, бронхит, тревожни състояния, свръхемоционалност, стимулира кръвотворенето.

Прилага се: масаж, мокса и лечебни пластири.

4. ШУ`ФУ („място, където енергията на канала се излива и натрупва”)

Локализация: на три напречни пръста (два цуна) встрани от гръдната кост, подключично. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: бял дроб, тимус, бронхи.

Функция:

бял дроб – участва в процеса на дишането, според китайската медицина е свързан с регулацията на „енергията” в организма, със състоянието на кожата и космите.

тимус, бронхи – виж по горе.

Индикации: заболявания на горните дихателни пътища, включително – нос и гърло, грип, бронхиална астма, успокоява затрудненото дишане и кашлицата, при стягане и болки в гръдния кош.

Прилага се: масаж, лечебни пластири и мокса. Активни точки, локализирани върху гърба, помагащи при грип и простудни заболявания.

Изображение

Активни точки, локализирани върху гърба помагащи при грип и простудни заболявания

5. ДА`ДЖУЙ („място под долния ръб на най-дългия бодилест (бодлест, бодилков) израстък на седми шиен прешлен”)

Локализация: под бодилестия израстък на най-издадения прешлен между шийния и гръдния отдел на гръбначния стълб (С7).
Лесно се намира при навеждане на главата напред -  точката е  във вдлъбнатината под бодилестия израстък на най-изпъкналия прешлен. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: гръбначен стълб, симпатикови  ганглии, трахея, бял дроб, залавно място за мускулите на шията и гърба.

Функция:

гръбначен стълб – изпълнява три основни функции – опорна, защитна и двигателна.
симпатикови ганглии - свързани с дейността на вегетативната нервна система (регулация на вътрешните органи, жлезите и кръвоносните съдове).
трахея, бял дроб - виж по  горе.

Индикации: грип, кашлица, треска, скованост в гърба, стресови състояния, неврози, алергии, състояние на намален жизнен тонус, скованост и болки в шията, бронхиална астма, трудно възстановяване след тежко боледуване.

Прилагат се: масаж,  мокса, вендузи и лечебните пластири.

6. ШЪН`ДЖУ („място, което е подпората на тялото”)

Локализация: под бодилестия израстъка на 3-ти гръден прешлен. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: гръбначен стълб, бял  дроб, мускули на гърба, в дълбочина -  симпатикови ганглии.

Функция: гръбначен стълб, бял дроб, симпатикови ганглии – виж по горе.

Индикации: кашлица, бронхиална астма, при често боледуващи деца и възрастни, при бавно и трудно възстановяване след заболявания, болки в гърба. Също при чувство за студ в крайниците (като вегетативна проява, а не при съдова недостатъчност).
Прилага се: масаж, мокса, лечебни пластири.

Показана е в детската възраст. При често боледуващи деца, с намален имунитет, с капризен апетит се препоръчва мокса на тази точка.

7. ФЪН`МЪН („вратата на вятъра”)

Локализация: на нивото на долния ръб на бодилестия (бодилковия,бодлестия) израстък на 2-ри гръден прешлен, встрани от гръбначния стълб, в средата на разстоянието между вътрешния край на лопатката и израстъците на прешлените (на два напречни пръста от средната линия, минаваща през средата на гърба по върховете на бодилестите израстъци на прешлените). Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: бял дроб, мускули на гърба, междуребрени мускули, междуребрени нерви.

Функция: бял дроб (виж по-горе).

Индикации: грип, кашлица, главоболие, скована шия, болки в гърба, обща отпадналост, заболявания на белия дроб като бронхиална астма, алергични състояния.

Прилага се: мокса, вендузи и лечебни пластири.
Особено ефективна е при нагряване с мокса за лечение и профилактика на простудните заболявания.

8. ГАО`ХУАН („Жизнен център”)

Локализация: на вътрешния ръб на лопатката на нивото на бодилестия израстък на  4-ти гръден прешлен (или между средната и горна трета на вътрешния край на лопатката). Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: мускули на гърба, нерви, инервиращи гърба, бял дроб.

Функция: бял дроб (виж по-горе).

Индикации: заболявания на белия дроб, при често боледуващи деца и възрастни, при бавно и трудно възстановяване след заболявания, астеноадинамичен синдром (изразена хронична умора, намален жизнен тонус, хронични неактивно протичащи процеси), слаба памет, при нарушено храносмилане, нощно изпотяване, невротични състояния, при анемия и болки в гърба. Особено е показана в детската възраст. Една от точките, влизаща в рецептите за дълголетие. В древността считали,  че въздействието в тази точка е показано при лечение на много заболявания и има профилактично влияние.

Прилагат се: масаж, мокса, вендузи и лечебни пластири.
Препоръчителна рецепта. След затопляне на тази точка се препоръчва затопляне на Дзу`Сан`Ли.

Рецепта. Гао`Хуан + Дзу`Сан`Ли

9. МИН`МЪН („Врата на жизнения цикъл”) – точка за укрепване и оздравяване на ББ ( канал на „бъбрека”).

Локализация: под бодилестия израстък на втори лумбален прешлен. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: Бъбреци, надбъбречни жлези, коремна аорта и отделящата се от нея бъбречна артерия, гръбначен стълб, гръбначномозъчни нерви, мускули на гърба.

Функция:

бъбрек – образува урина, подържа водно-солевия баланс в организма, синтезира голям брой биологично активни вещества – ренин, еритропоетин, простагландини и др.

бъбречна артерия – кръвоснабдява бъбрека и надбъбречната жлеза.

надбъбречната жлеза – отделя важни хормони (минералкортикоиди, глюко-кортикоиди и полови стероиди), отделя адреналин. Реагира при стрес.

Индикации: недостиг на сили, обща отпадналост, липса на тонус, болки в поясната област, заболявания на пикочно-половата система.

Прилагат се: масаж, мокса, лечебни пластири.
Особено показана е за въздействие в детската възраст.

Изображение

Активни точки, локализирани върху крайниците помагащи при грип и простудни заболявания

10. ШОУ`САН`ЛИ („място на горният крайник, което е на три мерни единици от външния епикондил на мишничната кост”)

Локализация: на три пръста (два цуна) под края на лакътна прегъвка. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: мускули на предмишницата, радиален нерв, лакътна става.

Индикации: заболявания на белия дроб, заболявания на дебелото черво като „дразнимо черво”, болки в ръката, в лакътната става, зъбобол, главоболие, кожна алергия, изразена хронична умора, намален жизнен тонус, при стрес. Използва се за повишаване на защитни сили, физическа и психическа издръжливост.

Особено показана за мокса и лечебните пластири.

11. ХЪ`ГУ („хъ – място на свързване, гу – планинско ждрело, място, където се събират (палеца и показалеца като образуват ждрело”)

Локализация: точката се разполага между 1-ва и 2-ра среднокиткова кост, на върха на мускула, привеждащ 1-ия пръст. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: мускули на ръката, нерви и кръвоносни съдове на ръката (лъчева  артерия и  лъчев нерв), носоглътка, синуси, зъби.

Функция - изразено рефлексогенно действие върху носоглътка (болка в гърлото, затруднено носово дишане и др.).

Индикации:

грип, хрема, двигателни проблеми в горните крайници. Една от четирите главни точки в тялото (точки с най-широк спектър на действие, другите три точки са ЛИЕ`ЦЮЕ, ДЗУ`САН`ЛИ, УАЙ`ДЖУН.

заболявания на устната кухина (хронично възпаление на гърлото, инфекциозна и алергична хрема, настинка, грип, обезболяване при болка в зъбите като временна мярка – не замества посещение при стоматолог)

лицева болка – при неврит на лицевия нерв, главоболие, главозамайване, вегето-съдова дистония от хипотоничен тип, чувство на слабост и безсилие, общо обезболяващо действие, задръжка на менструация.

заболявания на дебело черво (при  запек ), кожа (невродермит, екзема).

Противопоказно е: използване на тази точка при бременни. Да се внимава, когато се прави точков масаж на тази точка – силно чувствителна.

12. ДЗУ`САН`ЛИ (”три  ли на крака”)

Точката се намира на 3 цуна (4 пръста) под колянното капаче”. Други названия: “точка на дълголетието”, “точка на божественото спокойствие”, “врата към рая”, “големия лечител на крака и колене”.

Локализация: на 4 пръста от долният ръб на колянното капаче и на един напречен пръст встрани от предния ръб на голямопищялната кост. Може да се локализира по следният начин: При сгъната колянна става на 90 градуса, дланта на едноименната ръка се поставя върху колянното капаче, а показалецът – встрани от предния ръб на голямопищялната кост. Точката е разположена до върха на средния пръст. Анатомични структури, реагиращи рефлекторно при въздействие в областта на точката: мускули на подбедрицата, нерви и кръвоносни съдове на подбедрицата (предна голямопищялна артерия и малкопищялен нерв).

Функция: Това е една от четирите главни точки на тялото (точки с най-широк спектър на действие). Регулира дейността на стомаха, засилва общия имунитет.

Индикации: заболявания на стомашно-чревния тракт, вкл. – и на устната кухина, грип, настинка, засилва имунитета към заразни заболявания, болки и умора в краката, повишава резистентността и защитните сили на организма при често боледуващи деца и възрастни. Използва се при лечение и на бронхиална астма.

В детска възраст въздействието върху “Точката на дълголетието” помага при неврози, главоболие, страхови състояния, повишава защитните сили при често боледуващи деца, повишава общия тонус при деца с намалена жизненост и др.

Прилага се: масаж, мокса, лечебни пластири или втриване на китайски  балсам със загряващо действие. Това е най-ефективната точка за успокояване на нервно-психическо напрежение. Китайска поговорка гласи: “Ако имаш дете, помни, че съществува точка Дзу`сан`ли”. В Китай се определя, като точка на дълголетието – счита се, че редовното й  масажиране и моксиране удължава живота. Особено ефективно е въздействието върху точката сутрин. Масажът в тази точка може да се включи в сутрешната гимнастика. Това осигурява по-висок жизнен тонус и по-малко вътрешно напрежение.

Изображение
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Съб Мар 12, 2016 9:56 am

СТРАЖИТЕ

Даоистите са разработили система за поддържане на енергийния баланс в отделните органи. Тя се основава на използване на времето, измервано от хронологичния часовник, за уравновесяване и балансиране на енергията чрез разпръскване (отслабване) и тонизиране (засилване).

Биоритмите (биологичният часовник) регулират потока на енергия през тялото в съответствие със слънчевите и лунните цикли. Тъй като биоритъмът е неуловим, забелязваме го най-вече, когато е нарушен. Пример за нарушаване на биоритъма е умората вследствие голямата часова разлика.

Всеки от основните 12 меридиана има свой двучасов период (стража), през който енергията циркулира през него с максимална интензивност.

Така например, ако се будите редовно между 1 и 3 часа през нощта, това най-вероятно се дължи на смущения в черния дроб или нервната система. През периода на максимум се извършва “текущ ремонт” на съответната част на енергийната система и това се усеща като неразположение в прилежащите органи. Всеки може да подкрепи този процес и да си спести симптомите, които го тревожат на физическо ниво.

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА БЕЛИЯ ДРОБ ( 3 – 5 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО ( 5 – 7 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА СТОМАХА ( 7 – 9 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА ДАЛАК-ПАНКРЕАС ( 9 – 11 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА СЪРЦЕТО ( 11 – 13 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА ТЪНКИТЕ ЧЕРВА ( 13 – 15 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА ПИКОЧНИЯ МЕХУР ( 15 – 17 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА БЪБРЕЦИТЕ ( 17 – 19 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА КРЪВОНОСНАТА СИСТЕМА /ПЕРИКАРДА/ ( 19 – 21 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА ЕНДОКРИННАТА СИСТЕМА /ТРОЙНИЯТ НАГРЕВАТЕЛ/ ( 21 – 23 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА ЖЛЪЧКАТА ( 23 – 1 часа )

СТРАЖА НА МЕРИДИАНА НА ЧЕРНИЯ ДРОБ ( 1 – 3 часа )

Часовете на дневната и нощната стража, които са свързани и съм ги търсила, заради хексаграмите и ПМ - много ценен материал!!
На линка са сложени и линковете с картинките на Стражите.

http://zigun.eu/statii/tsigun.htm

:fun:
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Сря Мар 16, 2016 9:37 am

Китайски “часовник” издава болните органи

Понякога човек усеща болки или смущения в определени моменти, но му е трудно да разбере откъде идва здравословният проблем. В китайската медицина има теория, че различните органи в човешкото тяло управляват по два часа в денонощието, пише в. “Билд”.

Преди 2000 г. древни лечители са разработили специален “часовник на органите”, който помага да се ориентираме по симптомите. Появява ли се болка или някакво оплакване винаги в определен час, можем да разберем с кой орган се свързват те.

Отговорна за вътрешния ни биоритъм е енергията чи, която според китайците е от основно значение за правилното функциониране на процесите в тялото.

Чи минава по определени меридиани в организма. На всеки два часа тече особено интензивно през системата на даден орган. Когато жизненоважната енергия минава безпрепятствено, човек е здрав. Ако по някой меридиан се получи "запушване", може да се стигне до появата на болка, неразположение, алергии, безсъние или депресия. Възстановяването на енергийния баланс е първа задача на всеки лекар, практикуващ традиционна китайска медицина.

Как обаче сами да се ориентираме по симптомите? Те може да са пряко свързани със съответния орган или пък да не са. Понякога запушеният нос може да насочи терапевта към проблем със стомаха, ако оплакването се появява сутрин между 7 и 9 часа. Тогава най-активен е енергийният меридиан на стомаха. Храносмилането върви на пълни обороти. Тръгва по-бързо и отделянето на хормони. Може би затова се е появила и поговорката "Сутрин изяждай всичко сам, на обяд го раздели с приятеля си, а вечеряй с врага си."

Дванадесет часа по-късно, между 19 и 21 часа, стомахът е в най-слабата си фаза. Храната, поета късно вечер, почти не се преработва и сутрин човек няма апетит, ако преди да си легне, е прекалил с хапването. Поради тази причина се препоръчва след 19 ч да се приема само лека храна. Иначе в храносмилателната система се стига до гниене и ферментация, особено ако сме яли трудносмилаема сурова растителна храна.

Следващите два часа (от 9 до 11 ч) са подчинени на панкреаса и далака според традиционната китайска медицина. В този момент съпротивителните сили на тялото са във върхова форма. Това време е най-подходящо за операции, ваксини и рентген, както и за ускорено лекуване на рани. Към 10 ч телесната температура стига своя максимум. Между 10 и 11 часа краткосрочната памет и способността за учене са най-добре, затова периодът е добър за изпити.

Между 11 и 13 часа трябва да се избягват силни физически натоварвания, стрес и операции, тъй като тогава сърцето е най-уязвимо. Към 12 ч способността ни за концентрация пада, а стомахът отделя активно киселина.

През следващите два часа се препоръчва да се избягва активният спорт. Тогава активен е меридианът на тънките черва. Кръвоснабдяването обслужва предимно храносмилането и преработката на храната. Кръвното налягане и нивото на хормоните са ниски. Намаляло е и възприятието на болката, особено от 14 до 15 ч. Активира се отделянето на жлъчна киселина. Тялото е много еластично.

Меридианът на пикочния мехур е активен от 15 до 17 часа. Обедният енергиен спад е преодолян. Човек усеща прилив на енергия. Дългосрочната памет е в най-добра форма. Кръвното и кръвообращението достигат своя втори пик за деня. Засилва се отделянето на урина. От 17 до 19 часа е времето на бъбреците и свързаната с тях система в тялото. Обмяната на веществата и виталността се активират. Бъбреците филтрират кървта усилено. Стомахът отново отделя повече киселина след обедния пик. Много подходящо е в този момент да се приемат билкови чайове. Лечебният ефект ще е по-добър.

Следващият меридиан е на кръвообращението. След 19 ч кръвното налягане и пулсът намаляват. Сега е добре да се пият антибиотици и противоалергични препарати. От 19 до 21 часа е фазата за отпускане и почивка на основните органи. Смущенията в кръвообращението може да се проявят в този момент като депресии.

След 21 часа настъпва периодът на щитовидната жлеза.

В китайската медицина свързаната с нея система се нарича "трикратно затопляне", тъй като тази жлеза има важна роля за затоплянето и регулирането на общите телесни функции.

През двата часа до 23 ч се активира имунната система, а храносмилането постепенно преминава към покой. Хормоналните жлези се регенерират. Моментът е особено подходящ за медитация, защото чакрите и центровете на жлезите са особено активни.

Час преди полунощ се активира енергийният меридиан на жлъчката. Отделянето на кортизол намалява силно, а тялото се отпуска за почивка. Телесната температура, обмяната на веществата и кръвното налягане намаляват. Кожата се обновява, тъй като между 23 ч и 1 ч клетките се делят най-усилено. През тези два часа обикновено се появяват и коликите в жлъчката, ако при нея има някакъв проблем.

Следва фазата, през която организмът се освобождава от отровите. От 1 до 3 часа през нощта е моментът, когато енергиите в тялото се концентрират в черния дроб. Студът се възприема по-осезаемо, а кожата реагира по-слабо на болка. Пациенти с проблеми в черния дроб или с мигрена (често причинена от слаб черен дроб) се събуждат по това време. Способностите на човек да действа на физическо и психическо ниво са най-ниски през тези часове на нощта.

Според класическото учение за акупунктурата часовникът на органите започва сутрин в 3 часа. Тогава настъпва максимумът на белия дроб. Отделя се мелатонин, той е особено важен за добрия сън. Кръвното започва леко да се покачва. Хора със сърдечна недостатъчност се будят по това време, тъй като не могат да си поемат нормално дъх. По това време са най-чести пристъпите на астма. Човек усеща леко мръзнене, което е проява на връзката между белите дробове и кожата.

Между 5 и 7 часа се задейства енергийният меридиан на дебелото черво. Отделя се активно тестостерон, затова и много мъже са с повишено либидо рано сутрин. Към 6 часа нивото на кортизола започва да се повишава и събужда тялото. Към 7 часа се активира и отделителната система.

Познаването на енергийните меридиани и часовете, през които те се свързват с дадени органи или система от органи, помага за правилната диагностика според традиционната китайска медицина. Източното схващане за здраве и болест се различава от общоприетото в западния свят. На Запад болестното състояние се свързва с лабораторно измерими промени в организма и се разглежда като грешно изпълнение на функциите на физични, химични и биологични механизми на тялото. Китайската медицина от своя страна е функционална наука. При нея в центъра на вниманието стои целостта на организма, чиито процеси, жизнени функции и енергии трябва да се намират в хармония. "Елементите" на човешкото тяло кореспондират помежду си чрез обмен на енергия. Затова основната задача на всеки китайски лекар е да възстанови нарушения баланс между тях. Според източната традиция жизнената енергия чи прониква в тялото така, както реките и моретата напояват сушата. Опитът на старите китайски лекари сочи, че тази енергия тече по определени линии или меридиани, и така достига до органите.

Поставянето на диагноза става с помощта на четири метода. При първия докторът разпитва пациента с подробности за апетита, храносмилането, съня, усещането на температурата и така си съставя общо впечатление. Следващата стъпка е измерването на пулса. Китайските лекари различават 30 различни състояния на пулса.

Между тях са повърхностен и дълбок пулс, изтощен или напрегнат като струна. Резултатът от тази проверка помага да се направят изводи за енергетичните промени в тялото. Третият метод се състои от наблюдение. Лекуващият обръща обстойно внимание на състоянието на езика. Той се оглежда за цвят, форма, структура и облагане. От тях се вади заключение за енергийния баланс на органите. Прегледът завършва с преценка на мириса и звука. Отчита се телесната миризма и начинът, по който звучи гласът. Накрая лекарят обобщава впечатленията си за функционалните смущения и енергийните отклонения в организма, които нарушават хармонията и могат да предизвикат болести. (24часа)

Три са формите на чи в тялото

Чи е универсалната жизнена енергия, която струи в човешкото тяло по меридианите. Ние не усещаме нейния поток, но блокадите водят до болести. Хубавото е, че потокът на чи може да бъде регулиран отвън. Това става например чрез иглите за акупунктура, които трябва да се поставят в съответната точка. По подобен начин действа и китайският масаж туина, при който енергията преминава допълнително от лечителя към пациента.

Друга възможност да се насочва и повлиява чи са упражненията с дишане и гимнастиката чигонг. Според традиционната китайска медицина в тялото има три различни форми на чи. Първата е в белите дробове и се поема с въздуха. Хранителната чи идва с храната и храносмилането.

Третият вид е наследена и се предава от родителите на децата. Тази енергия не може да се умножава. Тя отговаря на западните представи за генетични и физически дадености, които определят дали ще сме податливи или устойчиви на дадени болести. Ако сте надарени със силна наследствена чи, можете да съхраните до дълбока старост останалите два вида енергия, като водите правилен начин на живот. При хранителната чи освен ястията, които слагаме на масата, благоприятно влияние оказват и билковите смеси. Дихателната Чи се увеличава с подходящи упражнения за движение и дишане.

https://www.24chasa.bg/Article/179670
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Сря Мар 16, 2016 9:42 am

Меридианите, точките, движението на Ци, посоките, часовете, сезоните, емоциите в китайската медицина

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0 ... 1%80%D0%B0

Изображение

Картинката е от тук - http://dao-bg.info/blog/%D1%81%D1%85%D0 ... %BD%D0%B0/
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Сря Мар 16, 2016 9:52 am

Меридиани в Акупунктурата

http://www.xn--80aacorabv4b0a1at2j.com/ ... &show=1499

:comp:
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Пет Мар 18, 2016 8:43 pm

http://shenlong-taijiquan.eu/sunquan/cl ... inciplexpl

Обяснение на принципите в Тай Джи

(Осемте триграми и петте елемента)
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Пон Мар 28, 2016 1:13 pm

Кратки пояснения за качествата /дзин/, чрез които се проявява силата /ци/

Ин и Ян в тяхната комбинация и взаимодейтвие дават многочислени превръщания на усилието дзин като сила и форма.

Ян е проявеното усилие /достигнало реализация – форма/; Ин е непроявеното усилие /скрито, работещо от отвътре, като сянка на Ян, потенциал да постигне реализация/. Преминаването на едното в другото е преминаване на границата - тай дзи. Гледната точка създава усилие дзин. Освобождаването от усилието е заставане в единното цяло на тайдзи – третото /ци/ на границата между проявеното и непроявеното, между формата и силата, равновесието /яхването на дракона/. Разтварянето на силата /ци/ е преминаването отвъд, излизането извън отношението и има качеството шън, безпристрастното, осъзнатото съществуване.

Границата тайдзи /навлизането в нея/ е пътя – Дао, по който трябва да се върви. Нулата дава едно и две, тя е тяхното обединение, в което няма нищо. Тяхната разделителна черта, навлизането в третото води до нулата, обединяването преодоляване на разделенията и по нататък до излизане извън, освобождаване от ограниченията на възприятието и съществуването.

Ци /цялосността/ не може да стои само, то е нетрайно. Разпада се на Ин и Ян, между които се проявява усилието /напрежението/ дзин. Дзин е качеството на силата при разделянето и на Ин и Ян, на активно и пасивно, на проявено и непроявено. Ци се проявява когато излезем от разделянето /или ги обединим, преодолеем/. Тогава усукването, усилието /дзин/ става цялостност /ци/. Когато тази цялостност е на формата, формата е хармонична вътре, а усилието и усукването дзин се предават навън. Когато цялостта /ци/ е качество на силата /връзката с другите неща/ формата е хармонична, адекватна навън. Формата усеща, разбира и се съобразява с нещата, които среща и с които има отношение. Така, че проследяваме няколко качества и възможности за овладяване на силата, при което все още съществува център на формата /съществува форма, тяло/. Дзин /усукването, напрежението/ е резултатът от действието на енергията ци /цялостта/, при освобождаване на напрежението.

Обичайно състояние на силата Кости сухожилия мускули
/шън е извън физ. тяло, не се ползва/ шън ци дзин ли

Изменено състояние на силата Кости сухожилия мускули
/ли е извън физ. тяло, не се ползва/ шън ци дзин ли

При по-нататъшни изменения
в състоянието на силата

1/ усукването /дзин/ - преминава във Кости сухожилия мускули връзка
връзката /отношението/ с другите шън шън ци дзин

2/ усукването /дзин/ - навлиза в тялото Кости сухожилия мускули връзка тяло
на този /или това/, с което влизаме
в контакт /отношение/ шън шън шън ци дзин

Горното се отнася и за четирите енергийни тела, в които пребиваваме в момента /физическо, жизнено, емоционално, мисловно/ като последното – петото /Азът/ разглеждаме като обединяващ предходните четири и петте отговорят на петте елемента в китайската философия. Техниките за медитация, обиновено работят върху алхимичната трансформация на силата в някое от телата /произволно избрано в зависимост от предпочитанията или метода на учителя и възможностите на учениците/. Ефекта на трансформация се мултиплицира /заразява/ другите тела, където се проявяват подобни процеси на промяна в състоянията на силата.

Ако приемем, че силата /ци/ е като ластик, то отпускането на единия край осъществява връзката с това, с което контактуваме. Докато отварянето освобождава и другия край на ластика /шън/, така че цялото отношение се лепва и натоварва това, с което контактуваме.

Силата и нейните влияния се управляват с вниманието. Цялостта на връзката /ци/ се получава при изравняване на скоростта на движение с това, с което контактуваме. Тъй като жизненият център /дан тиен/ на нивото на корема е изворът на силата /ци, жизнеността/, той обикновено е в частично състояние на дзин /усукване, напрежение/ и в частично състояние на ци /цялостност/ за да е жив човек. Връзката му с повърхността на тялото се осъществява посредством костите /ци, цялостност/ сухожилията /дзин, усукване, напрежение/ и мускулите /ли, статична, сурова сила/.

Състоянието на шън е принципно и потенциално възможно, но непроявено. Когато силата /ци/ изпълни изцяло центъра и костите, тя се превръща в шън и може да повиши качеството на силата /дзин/ в сухожилията, която се превръща в ци /цялостност/, усукването и напрежението /дзин/ остават само в мускулите, а статичната сила /ли/ отсъства. Тогава става възможно влиянието на силата /ци/ непосредствено върху това, с което имаме контакт. Връзката на силата с това, върху което искаме да влияем става като се сетим за него, това изисква концентрация /дзин/. След това трябва да налеем в него сила /да го оживим, да го направим цветно и реално/, а това изисква медитация. За да се изпълни промяната трябва да освободим връзката и излезем в състояние на шън /да забравим, да не ни интересува повече/. Ако продължаваме да държим връзката, онова, което променяме, променя и нас. Понякога целта може да бъде именно това последното. То може да бъде развитие или деградация.

Валери Иванов

http://www.xuangui.com/articles.php?SID=3&AID=11
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Следваща

Назад към Отворена практика - на крилете на намерението