Влез    Регистрация
  • Автор
    Съобщение

Re: Дзен

Мнениеот Silviya M » Чет Мар 19, 2015 10:38 am

"Каква според теб дефиницията за страхливец? - Човек,който мисли два пъти преди да тръгне да убива лъв с голи ръце. А за смелчага? - човек който не знае какво е лъв. - Но всеки знае какво е лъв?! - Не,всеки си мисли,че знае какво е лъв ... "

Пропуснах да попитам за линковете. Преди смятах, че тези от уикипедия са тай-безстрастни. Другото е, като реклама сякаш.

http://bg.wikiquote.org/wiki/%D0%A7%D0% ... 0%BA%D0%B8

От "Жени" (Women)

-Най-лошото нещо за един писател е да познава някой друг писател, а когато познава голям брой други писатели, става ужасно. Все едно много мухи са кацнали на едно и също лайно.
-В първата целувка, в първото чукане имаше драма. Хората бяха по-интересни в началото. После бавно, но сигурно започваха да се проявяват всички недостатъци и лудостта.
-Началото на една връзка винаги е най-лесно. След това започват разкритията – и никога не свършват.
-Точно това е проблемът с пиенето. Ако се случи нещо лошо, пиеш, за да забравиш; ако се случи нещо хубаво, пиеш, за да го отпразнуваш; а ако нищо не се случва, пиеш, за да се случи нещо.
-Любовта се издържа, но само ако можеш да се справиш с психическото напрежение. Когато си влюбен, все едно се опитваш да носиш на гръб пълна кофа с лайна, докато прекосяваш пълноводна река от пикня.
-С хората е така. Колкото повече ги опознаваш, толкова повече си личи колко са ненормални. Понякога това е забавно – поне в началото.
-Смелостта е въпрос на стил в една безнадеждна ситуация, каквато е животът.
-Дори само да живееш, преди да умреш, пак не е лесно.
-Добрият писател знае кога да не пише.
-Хората без морал често се смятаха за по-свободни, но най-често просто бяха лишени от способността да чувстват и да обичат. Така прегръщаха свободния секс. Мъртви, които чукат други мъртви. В тяхната игра нямаше риск или хумор – бяха трупове, които чукат други трупове.
-Всичко е бягство: да играеш голф, да спиш, да ядеш, да ходиш, да спориш, да бягаш за здраве, да дишаш, да се чукаш...
-Когато лъжеш някой човек за таланта му само защото седи срещу теб, това е най-непростимата лъжа от всички, защото така го насърчаваш да продължи и в крайна сметка да провали целия си живот просто защото няма талант. И все пак повечето хора постъпват точно така – най-вече приятелите и роднините.

Прикривача Ч.Буковски. Не се ангажирам с думите му. Този път. :no: :clap:
The Great Path is really No Path. Morihei
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Пет Мар 20, 2015 9:12 am

Преди човек да започне да изучава Дзен, планините са си планини, а реките — реки. След първото съзиране на истината, планините вече не са планини и реките вече не са реки. След просветлението планините отново са планини и реките — реки.

:innocent:
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Съб Мар 21, 2015 12:08 pm

Благодаря ,очевидно за мен- Дзен ми е липсвал :yes:
Този "кръвожадния" с меча ми напомня на явилия се АЗ на изпит пред смъртта.
Виж при КК си е зор да се метнеш в дерето без въже за бънджи скокове- това си е ниво ;8)
Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Нед Мар 22, 2015 10:54 am

Смешната ми игричка от сутринта -

http://kaprizen.com/?cat=1&img=2158895

:rofl:

Виж при КК си е зор да се метнеш в дерето без въже за бънджи скокове- това си е ниво ;8)

Остави ги тия - те са напред с материала. :]

Текстът е много як. Ако знаеш, как да го употребиш. Бях бясна, когато го намерих. Докато го прочетох и ми мина.
Какво ли се ядосвам, като знам, че ще ми мине. Да не слушам баба ми.

:rofl: ;8) :call:
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Нед Мар 22, 2015 3:51 pm

"Смешната ми игричка от сутринта " за теб игра за мен синхронност защо :hm:

Вземи си телефона премини в режим камера и ще виждаш негатива.Отиваш в ефекти на фото апарата /моя е самсунг/преминаваш на режим негатив и .......опа а а истинския образ.И какво от това ......ми няма нищо общо с въображаемия който мозъка проектира и какво ..... добре дошли в света на мая :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Нед Мар 22, 2015 5:46 pm

Защото - веднъж говорих, какво трябва да купя от аптеката, а не го запомних. И не е единичен пример.

Това са подсказки от реала, когато блееш гаргите уж, но си достатъчно съзнателен да чуваш гласът на знанието - да се изразя, като Карлитос. Не си мисли, че в аптеката е била абсолютна тишина. Спокойно можех да слушам на опашката зад мен, какво се говори, или другата опашка в дясно. Аз обаче бях насочила вниманието си (което ти харесваш) точно към това, което ми трябва. И само него чух, от цялата глъчка.

И това много любимо старо, което бях забравила дори -

"Съзнанието не е нищо друго, освен разбиране - съчетание от всичко, на което обръщаме внимание." Дийпак Чопра.

:()

Забравих за кръвожадния Аз. За към смъртта изпити много. Важно е намерението. Т.е. тя може да бъде предизвикана с намерение. Когато му дойде времето, обаче.

А тия с мечовете казват други неща за убиването. В момента не ми е занимаващо с тях, нямам време. :joy: :ok:
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Нед Мар 22, 2015 6:49 pm

"Забравих за кръвожадния Аз. За към смъртта изпити много. Важно е намерението. Т.е. тя може да бъде предизвикана с намерение. Когато му дойде времето, обаче."
Мисля да предложа едно по-интелигентно решение :spell:
Изумрудените скрижали на Тот атланта

— Велик си ти, Тот, измежду децата на хората. Свободен си отсега нататък от Залите на Аменти, бъди Господар на живота сред човешките деца. Не ще вкусиш смъртта, освен ако не я пожелаеш, и живот ще пиеш до края на Вечността. Отсега нататък те чака живот на тебе подвластен. Отсега нататък Смъртта на повика на ръката ти ще откликва. Бъди тук или си върви, както пожелаеш, открита е Аменти за Слънцето човешко. Вземи Живота

Тогава от своя трон пристъпи един от Учителите, хвана ме за ръка и ме поведе през всички Зали на дълбоко скритата земя. Поведе ме той през всички Зали на Аменти дами покаже тайните, които скрити са за човека. През тъмен проход поведе ме той надолу в Залата, където седи черната Смърт. Огромна като космоса разкри се великата Зала пред мен, оградена от мрачни стени, но изпълнена вече със Светлина.
Пред мен изникна велик трон от тъма, на него седеше забулената фигура на нощта. По-мрачна от мрака бе величавата фигура, по-тъмна бе от нощта. Пред нея тогава спря Учителят, изричайки Словото, което извиква Живот:
— О, владетелю на мрака, водач по пътя от Живот в Живот, пред теб е утринното Слънце. Освободи го от вечната власт на нощта. Не извиквай пламъка му в нощния мрак. Познай го и виж го, той един е от нашите братя, издигнат от мрака в светлината. Освободи пламъка му от неговото робство, нека свободно гори в нощния мрак.
Тогава от фигурата се вдигна ръка и разпростря се пламък, все по-чист и ярък. В миг вдигна се завесата от мрак над залата. Тогава във великото пространство пред мен от черната нощ изникнаха пламък след пламък. Несметни милиони изскачаха пред мен. Някои се разгаряха като огнени цветя, други излъчваха бледо сияние, едва мъждукащи в нощта. Едни гаснеха бързо, други изникваха от искрица светлина. Всеки скрит зад завеса от мрак и при все това неугасващ. Приближаващи и чезнещи като пролетни светулки, изпълниха те пространството със Светлина и Живот.
Тогава разнесе се глас, величествен и тържествен: — Тези светлинки са човешки души, разгарящи се и гаснещи, вечно съществуващи, променливи, но живи, от смърт в живот. Когато разцъфтят в цвете и достигнат зенита на растежа в техния живот, бързо тогава спускам аз моята завеса от мрак, покривам ги и ги променям в нови форми на живот. Неспирно те растат от епоха в епоха, а пламъкът им се усилва и с все по-голяма сила осветява мрака, притихнал е той в завесата на нощта, но все пак вечно гори.
Аз, Смъртта, идвам, но не оставам завинаги, защото вечният живот съществува във всичко; само препятствие съм аз по пътя, бързо победена от безкрайната светлина. Пробуди се, о, пламък, който все навътре гориш, разгори се и снеми завесата на нощта.
Тогава сред пламъците в мрака там се издигна един, който разпростря се все по-ярък, стесни нощта и накрая остана само Светлина. Тогава заговори моят водач, гласът на учителя:
— Виж твоята собствена душа, как расте в светлината, завинаги свободна вече от Господаря на нощта.
Напред ме поведе той през огромни пространства, изпълнени с тайните на Децата на светлината; тайни, които никой човек не ще нивга узнае, докато и той не стане Слънце от светлина. После назад ме отведе в светлината от Залата на светлината. Коленичих пред великите Учители, Господарите на всичко във висшите цикли. Заговори тогава Той със сипни думи:
— Свободен си от Залите на Аменти. Избери своята работа сред човешките деца.
Тогава аз заговорих: — О, велики учителю, позволи ми да бъда учител на хората, да ги водя напред и нагоре, докато те също се превърнат в светлина сред човеците; свободни от завесата на нощта, която ги покрива, осветяващи с пламъка си хората в тъмнината. |
Рече ми тогава гласът:
- Тъй да бъде. Върви според твоята воля. Господар си ти на съд6ата си свободен да приемаш или отхвърляш. Бъди силен, бъди мъдър. Сияй със светлината си сред децата човешки.
Поведе ме нагоре тогава Обитателят. Отидох отново сред децата човешки, да ги уча и да им показвам частица от моята мъдрост; Слънце от Светлината, огън сред хората.
Сега отново вървя по пътя надолу и търся светлината в мрака на нощта. Приеми и съхрани моята история, нека води тя децата човешки.
:thanks:
Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Пон Мар 23, 2015 9:38 am

:thanks: :yes:

Любимият ми Иккю-

Един човек помолил Иккю:
- Учителю, напишете ми няколко сентенции, които въплъщават висшата мъдрост.
Иккю взел четката и написал:
- Внимание.
- И това ли е всичко? – попитал човекът.
Тогава Иккю написал:
- Внимание. Внимание.
- Е – казал човекът, – наистина не виждам нищо значимо в това, което сте написали.
Иккю отново взел четката и написал три пъти:
- Внимание.Внимание.Внимание.
Почти ядосан, човекът попитал:
- Какво всъщност значи това “Внимание”?
Иккю отговорил любезно:
- Внимание значи да внимаваш.

Дзен притча

:ok:
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот Silviya M » Пет Мар 27, 2015 9:54 am

Дзен-учителя и младата ученичка
Един дзен-учител имал за своя ученичка красива млада жена. Тя забременяла и набедила учителя си, че е баща на детето й. Когато то се родило, семейството й възмутено занесло бебето при дзен-учителя и го обвинило, че се е възползвал от красивата си млада ученичка. Единственият му отговор бил: „Хм, така." Те оставили детето при дзен-учителя, който с радост се грижел за него и часове наред прекарвал, забавлявайки се с него. След около година младата жена се разболяла сериозно и не желаейки да умре с тази измама, тя признала на семейството си, че истинският баща бил млад мъж, който живеел наблизо. Майката и бащата незабавно отишли при учителя, искрено се извинили и помолили да си вземат бебето. Дзен учителят им дал бебето и казал: "Хм, така".

Когато го обвинили първия път, рационалният ум на дзен-учителя не се поддал на веригата от его-задвижвани аргументи и не започнал да отрича, че е бащата, да протестира, че е обвинен несправедливо, заплашвайки да разкаже на хората за лъжата, хвърлена върху него, и т. н. Той разбрал, че майката и бащата на младата жена не биха повярвали на думите му пред думите на бременната си дъщеря. Той просто видял, че те не са отворени и не искат да изслушат неговата гледна точка. Те не го попитали дали е извършил това, обвинително му казали, че го е извършил. И така, дзен-учителят просто действал според житейската пиеса и не изразил нито съгласие, нито несъгласие. Той останал в състояние на покой на висшето съзнание и се радвал на онова, което следвало да стане - бил в състояние да се чувства добре с бебето за известно време. Когато родителите отново се върнали и се извинили за фалшивото обвинение, рационалният му ум не отбелязал: „Аз можех да ви кажа, но вие не бихте ме чули". Учителят просто осъзнал спокойно, че сега те са разбрали грешката си и че няма какво да се каже. Той можел да продължи да се радва на новото действие на пиесата.

Тази история не ви съветва да не изразявате никога мнение за нещата в различните житейски ситуации. Тя просто ви казва, че когато сте осъзнати, вие имате избора дали да влезете в дискусия или не, защото знаете предварително дали аргументът ще донесе на вас и на другия повече любов и единство, или това би ви разделило. При дадените обстоятелства отговорът на дзен-учителя е бил най-подходящият за създаване на сближаваща хармония, която би могла да бъде постигната в подобна ситуация. По-късно той охотно и с обич дал детето без обвинения. Мнозинството от хората, с които влизате във взаимоотношения, ще бъдат по-отворени от родителите на забременялата девойка. Обикновено на това ниво вие ще сте способни да прилагате Седмия Път, който ви учи да се отворите напълно спрямо другите хора. Но използвайте също и Деветия Път, за да откриете себе си по един концентриран, спокоен и любящ начин.

Постигайки умението да се идентифицирате все повече с вашето осъзнатост, вие ще откриете, че рационалният ви ум става полезно средство, което по някакъв начин действа съвместно с другите ви сетива. В съгласие с натрупаната ви памет, именно сетивата ви създават хипотези, теории, догадки и вероятности. Ясно ви е, че както очите или ушите ви могат да ви подведат, така и рационалният ви ум може да го стори.

След като издигнете зависимостите си до предпочитания, вие ще откриете, че сетивата ви и рационалният ви ум ще се объркват в по-малка степен и ще се сработват по-добре, за да ви помагат. Тогава ще можете да се радвате на изконното си право на човешко същество. Вие ще бъдете владетелят на вашите емоции, на вашето Его и на рационалния ви ум. Това е една от най-големите привилегии за всяко човешко същество. Може да е прекрасно да нарисувате хубава картина, да издигнете високи здания или да напишете велик роман. Но да се превърнете във водачи на самите себе си е дори по-висш принос - за цялото човечество, и за вас самите. И от тази гледна точка всяко ваше постижение в живота ще бъде по-хармонизирано с енергийния поток на света.

http://saznanie.newage.bg/%D1%80%D0%B0% ... 0%BA%D0%B0

:joy:
Аватар
Silviya M
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Пет Мар 27, 2015 12:38 pm

Хей Liar.......... Хм, така............... :rofl:
Защо не ми каза че е готово написано ,че да не се напъвам :rofl: :rofl: :rofl:
Аватар
вдъхновител