Влез    Регистрация

Споделени текстове

За всичко, за което няма подходящ раздел
  • Автор
    Съобщение

Re: Споделени текстове

Мнениеот вдъхновител » Пет Яну 10, 2020 7:01 pm

Самопознанието е началото на мъдростта и поради това е и началото на обновлението. За да разберем себе си, трябва да имаме желанието да разбираме и оттам започват трудностите. Макар и повечето от нас да са недоволни, ние желаем да постигнем веднага промяна и нашето недоволство се ограничава до постигането на дадена цел. Щом сме недоволни, се задоволяваме да потърсим нова служба или се поддаваме на влиянието на заобикалящия ни свят. Вместо да ни съживи, да ни накара да поставим под въпрос живота си, недоволството канализира нашето съществуване и по този начин изпадаме в посредственост, губим порива, енергията, която придава смисъл на съществуването ни. Ето защо е важно да открием сами за себе си тези неща, тъй като самопознанието не може да ни бъде дадено от някой друг, не можем да го намерим в някоя книга, трябва сами да го открием, а за да го открием; трябва да желаем това, трябва да търсим, да се интересуваме. Докато стремежът да разберем, да се задълбочим е слаб или въобще не съществува, твърдението, че искаме да открием истината за себе си, е абсолютно безсмислено.

:think:
Е, добре, има ли средства, начин да се самоопознаем? Всеки умен човек, всеки философ може да измисли някаква система или метод. Но ако се ръководим от дадена система, резултатът ще бъде определен от тази система, не е ли така? Ако следваме даден метод в процеса на самопознанието, ще получим резултат, който този метод налага, но, без съмнение, тогава този резултат няма да е истината за това какво представляваме. С други думи, като следваме дадена система, метод или средство в процеса на самопознание, ние определяме нашето мислене и нашите действия според даден шаблон, а като следваме някакъв шаблон, не можем да узнаем какво сме.
Ето защо няма метод за самопознание. Търсенето на метод неизбежно означава желание да се постигне някакъв резултат, а ние всички искаме точно това. Следваме някакъв авторитет, било то човек, система или идеология, защото искаме да намерим задоволителен резултат, който да ни даде чувство за сигурност. Всъщност, ние не искаме да разберем какво сме, какви са нашите импулси и реакции, целия процес на нашето съзнателно и подсъзнателно мислене, ние искаме да следваме система, която да ни осигури някакви резултати. Но като следваме дадена система, неизбежният резултат е израз на нашето желание за сигурност и увереност, а не истинският резултат, достигнат чрез самопознание. Като следваме даден метод, ние очакваме ръководството на някой авторитет - учител, гуру или спасител, който да ни гарантира онова, което желаем, а това, разбира се, не е пътят на самопознанието.
Авторитетите ни пречат да разберем самите себе си, не е ли така? Зад прикритието на даден авторитет, на даден ръководител, вие може временно да се сдобиете с чувство за сигурност, с чувство за благоденствие, но не и с разбиране за това какво сте. По самата си природа авторитетите ви пречат да се самоосьзнаете и, в края на краищата, унищожават свободата ви, а само свободата е творческа. Творческата способност се проявява само чрез самопознанието. Повечето от нас не са творчески личности, ние сме машини, грамофонни плочи, които отново и отново свирят мелодиите на нашия или чуждия придобит опит, поуки или спомени. Такова повторение не е творческо, но ние правим точно това. Понеже искаме вътрешна сигурност, непрекъснато търсим различни методи и средства, които да ни дадат сигурност и с тази цел си създаваме авторитети, които притъпяват нашата възможност да разбираме, унищожават онова спонтанно спокойствие на ума, което единствено може да ни доведе до творческо състояние.
Явно повечето от нас са загубили усещането за това творческо състояние. Да бъдеш творческа личност не означава да рисуваш картини, да пишеш поезия и да бъдеш известен. Това не е творчество, а просто умение да дадеш израз на дадена идея, която обществото аплодира или пренебрегва. Не трябва да бъркаме творчеството с умението. Умението не е творчество. Творчеството означава съвършено друго състояние на духа, не е ли така? То е състояние, при което личният аз не присъства, при което нашето съзнание, опит, амбиции, цели и желания вече не са в центъра. Творческото състояние не е нещо продължително, то е нещо ново във всеки момент, движение, при което „аз" и „мой" не присъстват, при което мисълта не е центрирана върху дадено преживяване, постижение, цел или подбуда. Само когато личният аз не е всичко, тогава има творчество - онова състояние, при което единствено се проявява действителността, творецът на всички неща. Не можете да си въобразите или да проумеете това състояние, не можете да го формулирате или да го копирате, не можете да го постигнете с помощта на дадена система, философия или дисциплина. Напротив, то идва само когато човек разбере своя собствен цялостен процес.
Да разбереш себе си не означава да постигнеш някакъв резултат, някаква връхна точка, това е процес, при който във всеки момент се виждаш в огледалото на своето отношение към собствеността, към нещата и хората около тебе. Но за нас е трудно да бъдем нащрек и съзнанието ни да бъде будно. Предпочитаме да притъпим съзнанието си като следваме някакъв метод, подчиняваме се на авторитети, суеверия и теории, така че нашият ум се уморява, изтощава и притъпява. Такъв ум не може да бъде в творческо състояние. Творческото състояние идва само когато личният аз, който е в процес на разпознаване и натрупване, изчезне, защото, в края на краищата, съзнанието като „аз" е център на разпознаване, а разпознаването е просто процес на натрупване на опит. Ние всички се страхуваме да не се превърнем в нищо, всички искаме да бъдем нещо. Малкият човека иска да стане голям човек, недобродетелният иска да стане добродетелен, слабият и незначителен мечтае за положение и власт. Такава е постоянната работа на нашия ум. Такъв ум не може да бъде спокоен и затова не може да проумее творческото състояние.

Може би ,този текст има отношение към това:
Пришълец (превод)
Срещнах се с това създание на едно от местата във Второто внимание, което както знаех отпреди, го посещават същества от други планети. Но дотогава не ми се беше случвало да ги срещна, това е първият ми опит за среща със създание от друга планета, което както мен притежава тяло.
Общувахме чрез мисловни образи. Съществото се държа с мен като с равен, затова се обръщах към него като човек. Как се нарича неговият вид този "човек" не ми съобщи. Само името си, което няма да обявявам публично. Съществото имаше "хуманоидна" структурата на тялото: две ръце, два крака, една голяма, лишена от коса глава, кожа с цвят "сребрист металик", големи очи, ръст от около 120-130 см, на ръцете по четири пръста, слабо тяло. Създанието беше от мъжки пол.
Срещата ни на това място беше неочаквана и за двама ни. Аз отдавна не очаквах среща там с някого, а това същество не очакваше да се срещне с човек на това място. Виждайки този „човек", аз го поздравих и поисках разрешение да го видя като енергия. Той също ме поздрави и каза, че няма нищо против да го видя като енергия. Видях го. Видях голяма жълта топка от енергия с много специфичен, луминесцентен отблясък. Топката създаваше впечатление за много еластична енергийна субстанция. Разбрах, че съм се срещнал с реално органично същество от друг свят, което както и аз, се намираше на това място със своето енергийно тяло. "Човекът" беше напълно спокоен и не показваше агресия. Всичко сочеше, че той има пълен контрол над своето индивидуално осъзнаване и над цялостността на енергията си, затворени в неговия сияен пашкул.
........

А летачите останали тук, защото нямало кой да им се противопостави и намерили начин да възстановяват хранителните ресурси без да гладуват. Те встъпили в различни форми на симбиотични взаимоотношения с организми от тази планета. Между впрочем, най-съвършената форма на симбиоза от летачите била постигната с хората.
- Доколкото разбирам, от своята планета вие от много отдавна сте изгонили летачите. Не можете ли да ги изгоните и от Земята?
- Не, не можем ние да ги изгоним от Земята. В крайна сметка, те са влезли в симбиоза с почти всички сложни органични форми, обитаващи Земята. Може да се каже, че са ги взели за заложници. Ето защо, не можем да повлияем на летачите, без да навредим на вас. Само вие сами можете да се избавите от тях, в това никой не може да ви помогне. Всяка раса се освобождава от летачите по своему. На нас ни е много интересно как ще направите това вие.
Както разбирам, всички се освобождават от тях с изработването на колективно (общо за всички представители на тази раса) намерение да направят това. Но до това всяка раса достига по свой, специален начин. Той ми каза, че начините, по които другите раси са достигнали до това, няма да ни помогнат с нищо, даже ще ни навредят, тъй като ще тръгнем по лъжлив път. Нито един от старите способи, по който другите раси са избягали от летачите, вече няма да работи, тъй като за летачите тези методи са познати и са намерили начини как да противодействат на това. Поради това, всяка нова раса е обречена да се избави от летачите по свой собствен, уникален начин.
......

Древните хора много пъти били предупреждавани за летачите. Но предложението, което летачите направили на най-древните хора оборило всички аргументи против сътрудничеството с летачи. Умът на летача се сторил на някои от древните хора твърде ценен за придобиване, а цената му - приемлива.
Така че предупреждение за опасностите, произтичащи от летачите, не е достатъчно, ако летачите вече са тук. Подобно предупреждение просто повишава за летача цената, за която те ще купят в свое робството тази разумна раса. Те винаги ще намерят това, което привлича млада и неопитна раса, която не е имала отношения с тях. В крайна сметка, летачите не просто поробват разумните същества, те ги купуват в робство. И това робство винаги има формата на договор, който двете страни сключват доброволно по силата на определени условия. Никой не може да даде на хората главата си, така че те встъпвайки в този договор, да видят всичките му последствия. По ирония на съдбата, за тази цел на хората дават главата си именно летачите.

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Пет Яну 10, 2020 10:15 pm

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Пет Фев 14, 2020 2:34 am

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Съб Фев 29, 2020 12:14 pm

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Съб Мар 21, 2020 10:44 am

https://youtu.be/OX92FOiV6s4

:rofl:
24.11.2019 излъчено ...... 8м20сек до 8м32сек ние ще срещнем свръх интелигентни същества :rofl: към днешна дата срещаме? Един корона вирус който ни постави на полагащото ни се място :rofl:
Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Съб Мар 28, 2020 8:31 pm

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Пон Апр 13, 2020 8:10 pm

Аватар
вдъхновител