Влез    Регистрация

Споделени текстове

За всичко, за което няма подходящ раздел
  • Автор
    Съобщение

Споделени текстове

Мнениеот вдъхновител » Пон Апр 06, 2015 1:54 pm

В случай, че четейки някой интересен текст ви се прииска да го споделите :thanks:
Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Re: Споделени текстове

Мнениеот вдъхновител » Пон Апр 06, 2015 1:59 pm

Историята на света показва, че злото е постоянно нарастваща величина, както и доброто. Вземете най-низшия човек; той живее в гората. Неговото чувство за удоволствие е много ограничено, както и неговата способност да страда. Неговото нещастие се намира изцяло на сетивното ниво. Ако не намери достатъчно храна, той е нещастен; но ако му дадете изобилие от храна и свобода да скита и да ловува, той е безкрайно щастлив. Неговото щастие лежи единствено в сетивата, както и нещастието му. Но ако познанието на този човек нарасне, неговото щастие също ще се увеличи, интелектът ще се отвори за него и сетивното му удоволствие ще еволюира в интелектуално удоволствие. Той ще чувства радост от четенето на една красива поема и някой математически проблем би бил от все поглъщащ интерес за него. Едновременно с това обаче, неговите вътрешни нерви ще станат податливи на нещастията на умствената болка, за които дивакът дори и не помисля.

В същото време Веданта казва: “Не мисли, че доброто и злото са две неща, две отделни същности, защото те са едно и също нещо, което се проявява в различни степени, в различни образи и поражда различия от чувства в един и същи ум.”
Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Вто Апр 07, 2015 1:34 pm

Видът Йога който разглеждаме сега, се състои главно от контролирането на сетивата. Когато сетивата бъдат държани като роби от човешката душа, когато те повече не могат да безпокоят ума, тогава йогинът е достигнал целта. “Когато всички празни желания на сърцето бъдат изоставени, тогава същият този смъртен човек става безсмъртен и се радва на Брахман тук.” Тук, на тази земя и никъде другаде.
Тук трябва да бъдат казани няколко думи. Често ще чувате, че Веданта, нейната философия, както и другите източни системи, са насочени единствено към нещо, което се намира отвъд, и изоставят всички радости и борби на този живот. Тази идея е изцяло погрешна. Само невежите хора, които не знаят нищо за източната мисъл и нямат достатъчно ум да разберат нищо от нейното истинско значение могат да говорят така. Напротив, в нашите писания четем, че философите не искат да ходят в други светове, а ги смятат само за места, където хората плачат и се смеят за известно време и след това умират. Докато сме слаби, ние ще трябва да преминаваме през такива преживявания; но всичко истинско е тук, и то е човешката душа. В писанията се твърди също и следното – че извършвайки самоубийство, ние не можем да избегнем неизбежното, не можем да го заобиколим. Но е трудно да намерим правилния път.Индусът е точно толкова практичен, колкото и западнякът, само че ние се различаваме по своята гледна точка за живота. Единият казва, нека построим хубава къща, нека имаме хубави дрехи и добра храна, интелектуална култура и така нататък, защото това е всичко в живота; и в това той е изцяло практичен. Но индусът казва: истинско познание за света означава познание за душата, метафизика; и той иска да се радва на такъв живот. В Америка имаше един голям агностик, много благороден човек и добър човек, прекрасен оратор. Той изнасяше лекции за религията и казваше, че тя е безполезна; защо да тревожим умовете си с други светове? Той илюстрираше това по много прост начин: ние имаме един портокал и искаме да изстискаме всичкия сок от него. Веднъж аз се срещнах с него и му казах: “Съгласен съм с вас напълно. И аз имам един плод и също искам да изстискам неговия сок. Разликата между нас се състои в избора на плода. Вие предпочитате портокал, а аз - манго. Вие си мислите, че е достатъчно да живеете тук, да ядете, да пиете и да имате малко научно познание; но нямате право да казвате, че това ще задоволи всички вкусове. Такива разбирания нямат никаква стойност за мен. Ако всичко което трябваше да науча, е как една ябълка пада на земята или по какъв начин електричеството разтърсва нервите ми, бих се самоубил.Аз бих искал да разбера сърцето на нещата, да достигна до самото им ядро. Вие изучавате проявленията на живота, а аз – самия живот. Моята философия казва, че човек трябва да узнае това и да изгони от ума си всякакви мисли за рая и ада, както и всички други суеверия, дори те да съществуват също толкова, колкото и този свят съществува. Аз трябва да узная сърцето на този живот, самата му същност, какво представлява той, а не само как работи и какви са проявленията му. Аз търся защо-то на всичко и оставям как на децата. Както е казал един от вашите сънародници: „Докато пуша цигара, ако трябваше да напиша книга, тя би била книга за науката за цигарата.‟ Хубаво е и е добре да имаш научно мислене, Бог да благослови всички в тяхното научно търсене; но когато някой каже, че това е всичко, той говори глупаво, в действителност не го е грижа да знае същността на живота и никога не изучава самото съществуване. Бих могъл да споря за това, че цялото ваше познание е глупост и е без никаква основа. Изучавате проявленията на живота, а когато ви запитам какво представлява живота, вие казвате, че не знаете. Вие сте свободни да правите своето изследване, но оставете мен да правя своето.”
Аз съм практичен, много практичен по свой собствен начин. Затова вашата идея, че само Западът е практичен, е глупост. Вие сте практични по един начин, а аз – по друг. Има различни видове умове и хора. Ако на Изток на някой човек се каже, че той ще открие истината ако стои на един крак през целия си живот, той ще постоянства в този метод.Ако на Запад хората чуят, че в някоя нецивилизована страна има златна мина, хиляди ще се изложат на опасности, за да намерят злато там; и може би само един ще успее. Същите хора са чули, че имат души, но се задоволяват с това да оставят грижата за тях на църквата. Източният човек не би се приближавал до диваци, защото казва, че това може да бъде опасно. Но ако му се каже, че на върха на някоя висока планина живее чуден светец, който може да му да даде познание за душата, той ще се опита да се изкатери до него, дори и да умре в това начинание. И двата вида хора са практични, но грешката се състои в това да смятаме този свят за целия живот. Ваша е чезнещата точка на удоволствията на сетивата – в нея няма нищо перманентно, тя носи само повече и повече нещастие – докато моята позиция носи вечен покой.
Не казвам, че вашите възгледи са погрешни, вие сте свободни да вярвате в каквото пожелаете. От тези възгледи произтича голямо добро и благословии, но недейте поради тази причина да осъждате моята гледна точка. Тя също е практична по свой собствен начин. Нека всеки от нас работи в своята област. Да даде Бог всички да бъдат практични и в двете гледни точки. Виждал съм някои учени, които са еднакво практични и като учени, и като духовни хора, и моята голяма надежда е, че с течение на времето цялото човечество ще бъде способно на това.Когато водата в един чайник достигне до точката на кипене, ако наблюдавате феномена, ще видите първо едно мехурче да се издига, после друго, и така нататък, докато накрая всички те се съединят, и едно голямо вълнение не обхване цялата вода. Светът много прилича на това. Всеки индивид е като мехурче, а нациите приличат на множество мехурчета. Постепенно тези нации се съединяват и аз съм сигурен, че ще дойде ден, когато разделението ще изчезне и това Единство, към което всички ние отиваме, ще стане проявено. Трябва да дойде време, когато всеки човек ще бъде силно практичен в научния свят, както и в духовния и тогава това Единство, тази хармония на Единството, ще проникне целия свят. Всички хора ще станат Дживанмукти – свободни приживе. Всички ние се стремим към тази единствена цел, чрез своите зависти и омрази, чрез своята любов и сътрудничество. Една колосална река се носи към океана носейки ни със себе си; и въпреки че от време на време плаваме безцелно подобно сламки и късчета хартия, с течение на времето ние със сигурност ще се слеем с Океана на Живота и Блаженството.
Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Вто Апр 07, 2015 3:12 pm

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Вто Апр 14, 2015 1:54 pm

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Пет Апр 17, 2015 11:36 am

Дуалистическите идеи са управлявали света достатъчно дълго, и ето какъв е резултатът. Защо да не си направим един нов експеримент? Може да отнеме векове на някои умове да приемат монизма, но защо да не започнем сега? Ако сме казали за него на двадесет души в своя живот, ние сме свършили голяма работа.
Съществува една идея, която винаги воюва с монизма. Тя е следната. Наистина е много добре да казвам: “Аз съм Чистия, Блажения, но аз не мога винаги в живота да действам според него. Това е вярно; идеалът винаги е много труден. Всяко дете което се роди, вижда, че небето е много високо горе, но означава ли това, че не трябва да гледаме небето? Ще се оправят ли нещата, ако вървим към суеверието? Ако не можем да получим нектара, биха ли се оправили нещата, ако изпием чашата с отрова? Дали би било от някаква полза за нас, понеже не можем да реализираме истината веднага, да вървим в тъмнина и да се поддаваме на слабост и суеверие?
Нямам възражение срещу дуализма в неговите многобройни форми. Харесвам повечето от тях, но възразявам срещу всяка форма на учение, която втълпява слабост. Това е първият въпрос, който задавам на всеки мъж, жена или дете, когато те започнат физическо, умствено и духовно обучение. Силен ли си?Чувстваш ли сила? - защото знам, че единствено истината дава сила. Знам, че единствено истината дава живот, и нищо друго освен движението към Реалността не може да ни направи силни и никой няма да достигне истината, докато не стане силен. Следователно всяка система, която прави ума слаб, която прави човек суеверен, меланхоличен и го кара да желае всякакъв вид ненормални и невъзможни неща, всякакви загадки и суеверия - аз не харесвам, защото нейният резултат е опасен. Такива системи никога не водят до нищо добро; те пораждат болестно състояние на ума, правят го слаб, толкова слаб, че с течение на времето става невъзможно за него да получи истината и да живее според нея. Затова силата е единственото необходимо нещо. Силата е лекарството за болестта на света. Силата е лекарството, което бедните трябва да приемат, когато са тормозени от богатите. Силата е лекарството, което невежите трябва да вземат, когато са потискани от учените; тя е лекът за грешниците, когато са тормозени от други грешници; а нищо друго не дава такава сила както идеята за монизма. Нищо друго не може да ни направи толкова морални, колкото тази идея за монизма. Нищо друго не може да ни накара да работим толкова добре, с всичките си сили и способности, както когато цялата отговорност е хвърлена върху самите нас. Предизвиквам всеки един от вас. Как ще се държите, ако сложа в ръцете ви едно малко бебе? Целият ви живот ще се промени моментално; независимо какви сте били дотогава, ще трябва да станете самоотвержени за известно време. Ще се откажете от всичките си престъпни идеи в същия миг, в който отговорността легне върху вас – целият ви характер ще се промени. И така, ако цялата отговорност бъде хвърлена върху раменете ни, ние ще започнем да даваме всичко от себе си; когато нямаме нищо и никого, към когото да вървим пипнешком в тъмнината, когато нямаме дявол, който да обвиняваме, нито Личностен Бог, който да носи нашите товари, когато единствено ние сме отговорни за всичко, тогава бихме се издигнали най-високо и бихме дали всичко от себе си. Аз сам съм отговорен за своята участ, аз съм този, който носи доброто за себе си и този, който довежда злото. Аз съм Чистият и Блаженият. Трябва да отхвърлим всички мисли, които внушават обратното. “Нямам нито смърт, нито страх, нямам ни каста, ни кредо, нямам баща, нито майка, нямам брат, ни приятел или враг, защото аз съм Битие-Съзнание-Блаженство Абсолютът4; Аз съм Блаженият, Аз съм Блаженият. Аз не съм обвързан нито с добродетел, нито с порок, с щастие или нещастие. Поклоненията, книгите и ритуалите никога не могат да ме обвържат. Не изпитвам ни глад, ни жажда; това тяло не е мое, нито съм обект на суеверията и разрухата, които се случват с него - Аз съм Битието, Съзнанието и Абсолютното Блаженство; Аз съм Блаженият, Аз съм Блаженият.”
Това, казва Веданта, е единствената молитва, която трябва да имаме. Това е единственият начин да постигнем целта – да казваме на себе си и на всички останали, че сме божествени. И ако продължаваме да повтаряме това, силата идва. Онзи който първоначално залита, ще става все по-силен и по-силен, а гласът в нас ще става все по-мощен, докато тази истина не завладее сърцата ни и не потече във вените ни, докато не проникне в телата ни. Заблудата ще изчезва, а светлината ще става все по-сияйна и по-сияйна, товар след товар от невежество ще изчезва и ще дойде време, когато всичко останало ще си е заминало и само Слънцето ще е останало да свети.
Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Пет Апр 17, 2015 8:39 pm

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Пон Апр 20, 2015 8:46 am

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Сря Апр 22, 2015 10:03 am

Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Мнениеот вдъхновител » Пет Апр 24, 2015 9:29 am

https://www.youtube.com/watch?v=qMi5tLD-inc
42мин 50сек.
o= за Newage 23мин.33сек.
https://www.youtube.com/watch?v=YjqTPR2rQtY
17мин.
42мин.-Така е видяна смъртта
Публикуван на 22.01.2015 г.
Оказывается, получить полное представление об окружающем мире человеку мешают... чувства. С одной стороны, они помогают нам познавать реальность, с другой - не дают заглянуть за пределы привычного. Что будет, если человек получит возможность воспринимать мир без ограничений? Мы станем счастливее или восприятия новых реальностей разрушит нашу жизнь?
Аватар
вдъхновител
Активно сънуващ

Следваща

Назад към Други