Влез    Регистрация

Други любими движения

Практики с доказана ефективност от Ваш личен опит
  • Автор
    Съобщение

Re: Други любими движения

Мнениеот Solitary_Hawk » Пон Май 11, 2009 8:41 pm

Не е ли това по-близко до птицата :

Изображение

«Журавль расправляет крылья»
ИП — стоим, ноги вместе, руки свободно опущены вниз. Делая вдох животом, по¬даем таз вперед, при этом приподнимаем правую ногу, сгибая ее в колене, бедро параллельно полу, верхняя часть туловища отклоняется назад. Одновременно руки поднимаются вперед и в стороны на уровень плеч, кисти расслаблены, пальцы слегка разведены, локти чуть согнуты. По мере движения рук ладони разворачиваются внутрь, пальцы смотрят друг на друга, кисти максимально согнуты в лучезапястных суставах. Вдох ограничива¬ется средней частью легких, не приводя к заполнению воздухом их верхних отделов. Выдыхая, медленно возвращаемся в исход¬ное положение.
При выполнении упражнения происходит массаж внутренних органов брюшной полости, укрепление дыхательных мышц, акти¬визируется обмен в средних и нижних отделах легких.
Аватар
Solitary_Hawk
Активно сънуващ

Мнениеот kas » Пет Авг 14, 2009 2:40 pm

Важно е да се знае, че дълбокото дишане може да се прави навсякъде – в дома, на работното място, седнал или прав, дори на разходка, но винаги с изправен гръбнак и винаги преди хранене. Вдишваш през носа, след напълването на гръдния кош задържаш въздуха, издишваш през устата, пак задържаш, като издишването продължава по-дълго от вдишването. Примерно при разходка: три крачки вдишваш, две задържаш, пет крачки издишваш, пак две задържаш. Това като начало, а щом понапреднеш, съотношението, изразено в крачки става следното: 5-2-7-2 или дори 7-2-9-2. Ако си седнал, съотношението е същото, но крачките се заменят със секунди, а те пък – с времето за изричане на божествената мисъл или духовната формула, която си избрал.

Из книгата на Яков Янакиев „Чудесата на Петър Димков – Вълшебни рецепти от лечител №1 на България”
INTENT
kas
Администратор

Мнениеот ema » Пет Авг 14, 2009 8:38 pm

Тия движения не се ли превръщат в магически от настройката или намерението, с което се изпълняват, освен многократното им повторение.
Те не напомнят ли по някакъв начин на това, което правят сестричките в стаята в Пръстените на силата на Кастанеда.
Или греша?
ema

Мнениеот kas » Съб Авг 15, 2009 5:43 pm

Мисля че не. Все пак са движения, които са открити в сънуването. А това, че се изпълняват с възможно най-силно намерение е друг въпрос. Уникалното, което открива Кастанеда е, че човешката маса мултиплицира ефекта им, при което се постигат невъобразими дотогава нива на енергията в практикуващите ги.
INTENT
kas
Администратор

Мнениеот ema » Нед Авг 16, 2009 1:11 pm

Може би не зададох правилно въпроса си. Тия нашите малките магически движения, ако се изпълняват с достатъчно намерение, не биха ли могли да се превърнат в това, което правят сестричките. Всяка от тях е овладяла различна от на другите три - техника. Няма човешка маса и мултиплициране на ефекта. Виж за мултиплициране, докато го пишех, вече не съм сигурна, дали не съществува.
Доколкото разбирам ти говориш за тенсегрити. :awake:
ema

Мнениеот lexas » Съб Авг 22, 2009 1:23 pm

Движението е магически акт или акт на намерение в най-обикновения и буквален смисъл на думата.( теза)

Сложете си ръчичката на масата и се вгледайте в нея. Ако щете даже се втренчете в нея. Почнете да мислите страшно концентрирано "Показалец, вдигни се! Вдигни се!"... заповядвайте на показалеца си, псувайте го, даже му крещете на глас. Е, може би ще се повдигне сам, знам ли? :) Втори опит. Ръчичка на масата, втренчвате се в показалеца си и усилено почвате да визуализирате неговото повдигане. Представяйте си го колкото се може по-живо. Ако ви е по-лесно, затворете очи и вижте как вашето сладко показалче се вдига нагоре. Отворете очи. Да, чака ви разочарованието на реалността - стои си там, редом с останалите 4 мързеливеца и не е мръднал нито на милиметър нагоре. И сега трети опит, дано този път стане, защото лично аз нямам повече идеи. Сложете ръка на масата, втренчете се в показалеца си. Сега просто го вдигнете нагоре. Готово, това беше. Имахте енергия, вдигнахте си показалеца без проблем. ОК?

Сега да анализираме малко по-надълбоко, за да осъзнаем какво знаем. Проблемът за реалното знание на процеса се появява още в неговото начало. За да поставиш ръката си на масата, първо трябва да виждаш маса и ръка. Това са отделни неща за зрението. Как се осъществява то? Първо, имаме нужда от светлина. Светлината идва от Слънцето или други изкуствен източник на подобен принцип. Отразява се от нещата и преминава през окото ни ( което всъщност не вижда)... вътре в него, някъде си, има колбички, пръчици и още някакви рецептори, които осъществяват реакция с падащите фотони... и се ражда електрически сигнал! Тръгва по зрителния нерв, достига до зрителния дял на мозъка и активира тамошната група от неврони. Ако тази група от неврони по някаква причина остане неактивна, вие не виждате нищо дори ако зрителните пътища и окото са в изправност. Следователно там се осъществява "виждането", нали? Не в окото ви... вътре в зрителния дял се получава информация и тя се копира, кодира, транслира, трансформира, прецежда се и хоп: виждаме ръката си, виждаме и масата. Но основното е, че ние не знаем нищо за нещото "което виждаме като ръка" и нещото "което виждаме като маса". Това е опит на нашия мозък и нищо повече. Неговата възможност за възприемане. Следователно в зрението си не можем да сме сигурни, че сме напълно точни. А как сме разбрали за съществуването на мозък? Ми... разцепили сме някой мъртъв другар като диня и сме открили съдържанието й - с очите си.

Сега за самото движение. Как става. Имаме си вече ръка и маса. Ръката си я усещаме вътрешно, благодарение на сетивни неврони вътре в нея, а също така сме способни да я задвижваме, благодарение на двигателни неврони, пак вътре в нея - аферентни и еферентни пътища, излизащи от и връщащи се към мозъка. Той е центърът на цялата тая "виртуална реалност". Как си вдигате пръста? Не стана с мисъл. Не стана с визуализация, която активира зрителния дял все едно, че е истина ( все едно че вижда), а дори и част от двигателните неврони ( все едно ръката наистина се движи). Но все пак вие си останахте неподвижни. Стана единствено с електрически импулс (енергия) от двигателната зона на показалеца в мозъка надолу по двигателния неврон на ръката и хоп... пръстът се задвижи. По-дълбоко. Кое задвижи пръста? Мозъка? Електричеството генерирано от него? Ъъъъъъъ?! ... А кой управлява мозъка, мислите, визуализациите? Съзнанието? А къде е то? Можем ли да го преживеем?

Зад едно просто движение могат да стоят много въпроси, в зависимост от теоритичната (информационна) база, с която индивидът работи. Колкото повече, толкова по-добре, защото излишни гледни точки не съществуват. Но в този смисъл, да, и най-обикновеното и делнично движение или поза могат да се разглеждат и да бъдат, и са магически такива.

В дзен се обръща голямо значение именно на позата. Защо? Защото позата, движението, е пряко намерение. Директно и буквално. Те имат една поговорка "Първо намерени, после просветление!" - Точно в десетката. Реалност в чист вид, създадена лично от вас, който и да сте вие. Може би по начало седите с изкривен гръбнак, може би се правите на тешкар, може би се правите на рапър... всяка специфична поза води и до специфично напрежение. Затова е универсално правило да няма напрежение във вас, да сте с изправен гръбнак и здрава основа, така че да сте и чисто намерение, естествени, незнаещи нищо.

В тенсегрити нещо не ми харесват движенията и сериите, макар че се опитвам да си самоналожа виждането, че няма "лоши движения". Обаче повече ме привличат именно различните движения, разработени на Изток в тази посока. Напоследък правих "Петте тибетски ритуала за здраве и дълголетие" ( с опция за безсмъртие ;) ) и ми харесаха. Усетих, че акцента в повечето е именно извиването на гръбначния стълб и ставите по начало. Чувал съм от разни учители по айкидо и други бойни изкуства, че именно в ставите и сухожилията се задържа енергията, а тя трябва да тече свободно, за да е тялото здраво и силно. Пък и за да добие някой ден свръх-бързина, ако ти е писано. Нервната система е интересно продължение на мозъка, а той на какво е продължение? На съзнанието? А ако то няма граници, какво се случва? Да, точно така, сестричките тичат по стените... макар че не това ме привлича в цялата история. Не ми трябва да съм супер-мен.

В книгите на Алексей Ксендзюк, претендиращи, че техният автор е вещ практик в системата на Кастанеда, последният споделя, че не изпълнява движенията от тенсегрити, а си избира разни източни системи - тай-чи, ци-гун и т.н. и че за него ефектът на натрупване на енергия в тялото бил същия. И той смята, че въпросът е в намерението, което стои зад всяко движение. Вие можете да натрупвате енергия постоянно, докато вървите по улицата, докато сте на работа, докато сте на лекции, докато сте сред семейството и приятелите си, докато сте сам в стаята си. А можете и да губите енергия постоянно. :) Законът не се интересува от вас, той просто действа.

О, ето и малък сайт за начало и опътване в тази изключително проста и лесна система за изпълняване всеки ден. http://www.lifeevents.org/5-tibetans-en ... rcises.htm Има и две книги, излезли на български като всеки практикуващ препоръчва първата :) ... но и втората върши работа. "Древната тайна на извора на младостта"

Какви ефекти има? Ми ефектите са прости и обикновени, като всички останали. Сещам се за "Да се прехласваш по ефектите е същото като да си афектиран от тях." ;) Не им обръщайте внимание, а си практикувайте, каквото на вас ви идва отвътре. Натрупването на енергия, усещането на някои от енергийните центрове в тялото, повишената осъзнатост за околното пространство и тялото, и още, и още. Все тая.
Освежи се!
lexas
Активно сънуващ

Мнениеот ema » Пон Авг 24, 2009 8:22 pm

Петимата тибетци ги има и в български сайт. Или поне са на български език. Както и книгите, за които говориш - "Древната тайна на извора на младостта".
ema

Мнениеот lexas » Сря Авг 26, 2009 10:41 am

ema написа:Петимата тибетци ги има и в български сайт. Или поне са на български език. Както и книгите, за които говориш - "Древната тайна на извора на младостта".

Ще дадеш ли линк към "Древната тайна на извора на мъдростта", че имам само втората пък ми се ще да прегледам оригиналната история? Поне аз не я намерих свободно в интернет. :)
Освежи се!
lexas
Активно сънуващ

Мнениеот ema » Сря Авг 26, 2009 6:44 pm

http://zashto-kak-podkrepata.hit.bg/knigi.htm

Аз имах това предвид. Не съм сигурна тази първа книга ли имаш предвид - "Петимата тибетци".
ema

Мнениеот magal » Чет Авг 27, 2009 7:42 am

ogi написа:Мисля че не. Все пак са движения, които са открити в сънуването. А това, че се изпълняват с възможно най-силно намерение е друг въпрос. Уникалното, което открива Кастанеда е, че човешката маса мултиплицира ефекта им, при което се постигат невъобразими дотогава нива на енергията в практикуващите ги.

Знаеш ли замислих се добре, събират се много хора.....от които не малко са силни енергийно и правят тансегрети. Енергията е огромна....и.....ха-ха, точно тук е интересното според мен всеки за миг е докоснат от по силна енергия от тази, която притежава но не от огромната енергия събрана от множеството...тя просто изчезва някъде. Чувал съм за подобни мероприятия....но не точно тансегрети когато хората излизат окрилени....докоснати ...и след няколко часа са като изсмукани ....и им трябва време за да се възстановят. Не знам може да не съм прав, но лично аз съм доста внимателен към масовките, особено когато става дума за енергии....
Аватар
magal
Активно сънуващ

ПредишнаСледваща

Назад към Тенсегрити и други магически движения